@horse trainer

atlara fısıldamaya çalışan ama atların pek umursamadığı yazar.

  1. toplam entry 19
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 1
  4. puan 6302
  5. statü europa
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 ay önce

at

erkeğine beygir, dişisine kısrak denilen, binek hayvanı olarak kullanılan; zeki, duygusal ve asil bir hayvandır. bilimsel adı equus caballus'tur.

göz kasları 360 derece dönebilecek şekildedir. bu sayede, sadece öndeki bir şeyi değil yandaki ve hatta arkadaki şeyi de fark eder. aynı zamanda iki gözü ayrı ayrı kullanma yeteneğine de sahiptirler.

kantarma

gem ya da kantarma aynı anlamda kullanılmaktadır. gem, dizginlerin bir parçasıdır. biniş sırasında atın ağzına yerleştirilir ve hassas bir temas ile atın kontrolünü sağlamak için kullanılır. binek hayvanlarını yönlendirmek için kullanılır.

kantarma takılırken, atın ağzına uyumlu olması son derece önemlidir. rahatsız edici bir kantarma ile ata yön vermek ve iyi bir biniş yapmak zor olacaktır. örnek olarak; bir koşucunun, rahatsız edici ayakkabılar ile kilometrelerce koşması gibi düşünülebilir.

atların uyku pozisyonları

atların ayakta uyuduğu doğrudur. uyuyan bir at, ağırlığını genelde iki ön ayak ve bir arka bacak üzerinde taşır. diğer arka bacağı ile tırnağın üzerinde havada durarak dinlenir. atlar kalça hareketiyle arka bacakların duruş pozisyonu değiştirerek sırayla bir bacağını dinlendirir.

derin uyku sırasında baş ve boyun sarkabilir, kulaklar gevşer, dudaklar sarkar ve gözler kapanır. bazı atlar düz bir şekilde yere uzanarak uykuya dalar, rüya görür gibi horlayabilir ve seğirebilir.


yetişkin atlar bir günde yaklaşık üç saat uyurlar. uykunun uzunluğu ve türü diyet, sıcaklık, çalışma, gebelik ve cinsiyetten etkilenir. her uyku evresinin süresi bir seferde sadece birkaç dakika sürer. genç atlar yetişkin atlardan daha fazla uyuma eğilimindedir. yaşlı atlar daha sık uyuyabilir.

yeni doğan bir tay sık sık kestirmek için uzanır ve yaklaşık üç aylık olana kadar günün yaklaşık yarısını uykuda geçirir. yavru büyüdükçe, şekerleme sıklığı azalır ve yatma yerine ayakta durmaya başlarlar.

atların yürüyüş şekilleri

adeta
her ayağın ayrı ayrı bastığı, dört zamanlı, uçucu olmayan bir yürüyüştür. at ön sağ ayağı ile adetaya başlarsa bunu ard sol ayak, ön sol ayak, ard sağ ayak sırasıyla takip eder.

süratli
iki zamanlı uçuş anı olan bir yürüyüş çeşididir. ileri harekette çapraz ayaklar aynı anda yerden kesilirler ve aynı anda yere basarlar. ileri hareket için ilk defa yerden kesilen çapraz ayaklar diğer ayakların yerden kesilişinden sonra yere bastıklarından at bir an tamamen boşlukta uçar. misal olarak at ön sağ ard son çapraz ayaklarıyla harekete geçmişse;

*ön sol ve ard sağ ayakları yerdedir,
*dört ayağı yerden kesilmiştir,
*ön sağ ve ard sol ayakları yerdedir,
*dört ayağı yerden kesilmiştir.

dörtnal
birbirlerini takip eden sıçrayışlardan meydana gelen bir yürüyüştür. iki sıçrayış arasında bir uçuş anı vardır. yani iki sıçrayış arasında bir an atın dört ayağı da yerden kesilmiş bulunur. dörtnal sıçrayışlarında, ön ve ard ayaklar birbirlerinin hizasına basmazlar.

piyaf

sanki at yerinde duruyormuş izlenimi yaratan, çok toplu, yüksek ve ahenkli bir çaprazlama hareketidir. esasen süratlinin ayak hareketleri doğrultusunda, durarak gerçekleştirilen bir harekettir. atın beli yumuşak ve esnektir. sağrı alçaltılır, aktif arka dirsekler ile arka kısım iyice atın altına sürülür, ve böylece ön kısım ile omuzlara büyük bir serbestlik, hafiflik ve hareketlilik kazandırır. her çaprazdaki ayaklar, eşit ahenk ve bir sıçrayış ile, sırasıyla kaldırılır ve yere konulur.


prensip olarak, kaldırılan ön ayağın tırnak ucunun yüksekliği, atı destekleyen diğer ön ayağın incik kemiğinin ortası ile aynı seviyede olmalıdır. yerden kaldırılmış olan arka ayağın tırnak ucu ise, vücudu destekleyen diğer arka ayağın topuk ekleminin biraz üstünde olmalıdır.


boyun, tepesi atın en yüksek noktası olacak şekilde, kaldırılmalı ve zarif bir şekilde kavislendirilmelidir. at, boynun tepe noktası esnek ve istinat yumuşak olacak şekilde, hafif ve dizginde kalmalıdır. atın vücudu yumuşak, ahenkli ve uyumlu bir şekilde hareket etmelidir.
1 /

alem sözlük


alem sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaşabildiğin bir bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol